Tupou ceruzkou

Autor: Miroslava Slejzáková | 28.1.2016 o 17:29 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  117x

Keď som bola malá, chcela som byť spisovateľkou. Teraz som už veľká a furt ňou chcem byť. Ale nemám písací stroj, a to by každý správny spisovateľ mal mať. Rúcajú mi moje sny. 

Je to smutné, že keď má niekto talent, nemôže ho naplno využiť, lebo nemá prostriedky. A tak ostanem sama s mojou ceruzkou. Niekedy som však smutná, lebo sa mi otupí a ja nemám na strúhadlo. Tak skúšam silu môjho pohľadu. Veď predsa chlapi mi vždy vraveli, že mám ostrý pohľad. Škoda, že ceruzku nie. 

Keby som mala ostrú ceruzku, možno by som bola viac kritická. Ale svet je predsa krajší, keď je tupý. Napríklad, keď som nosila okuliare, videla som rozmazane, keď som ich nemala. A keď mi konečne prišli nové, bola som v šoku, aké má svet ostré okraje. A mne bol predsa ten tupý svet milší. Všetko bolo oblejšie, ľudia boli krajší, vrásky neexistovali, okná boli čistejšie... Teraz mám však zrak ako orol-orol, a musím sa priznať, že niekedy som smutná a chýba mi môj tupý, rozmazaný svet. Pretože bol iný... Pretože v tom svete bolo všetko krajšie a ja som si mohla vytvárať nové obrazy. 

Predstavivosť, fantázia...

A tak žijem v ostrom svete s tupou ceruzkou a ľuďmi. Ale aj to má svoje výhody. Predsa s tupou ceruzkou sa dá nádherne tieňovať. S ostrou nakreslíte obrysy, ale podstata je predsa v 50-tich odtieňoch sivej. Lebo svet nie je iba čierna a biela., A preto existujú tupé ceruzky. Aj ja som tak trošku tupá. Smejem sa, keď môžem, naháňam na lúke motýľov a hlavne všímam si veci, ktoré iní nie.

Pretože len s tupou ceruzkou dokážete napísať celú stranu o tupej ceruzke. S hlbokými myšlienkami, filozofickými úvahami a s pointou bez pointy. S neplánovanou pointou. Pretože nikdy neviete ako to skončí. Pretože si tupý obraz dotvoríte vo fantázii, zatiaľ čo okuliare Vám nadiktujú, čo máte vidieť. A ostrá ceruzka nakreslí hrany, ktoré nedávajú priestor fantázii a predstavivosti. Ale s tupou ceruzkou si vytieňujete svoj svet. Pretože Vy si ten svet tvoríte. A Vaša tupá ceruzka je vo Vašej hlave. 
Pretože vy ste tupá ceruzka.
A to nie je zlé.
Je to iný, krajší pohľad na svet. Pretože tupá ceruzka je možnosť. Možnosť vytvoriť si vlastný svet.

Ten náš. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?