Najstarší kostolík na Slovensku?

Autor: Miroslava Slejzáková | 21.7.2014 o 21:40 | (upravené 23.11.2014 o 14:13) Karma článku: 6,85 | Prečítané:  1833x

Srdce Chraste nad Hornádom tvorí kostolík.Ten stojí spolu s farou na tzv. Farskej skale, strmej skalnej stene z obdobia treťohôr, ktorá bola vyhlásená za prírodnú pamiatku.O jeho pôvode sa doteraz vedú diskusie. Jeho predlohy sa hľadajú v byzantskej architektúre či v severnom Taliansku. Podobne nejasný je aj čas vzniku stavby. 

V minulosti sa kostolík často v odbornej literatúre zaraďoval do 14. storočia, odvolávajúc sa na istú listinu. Historik Ivan Chalupecký však zistil, že listina sa nevzťahuje na Chrasť nad Hornádom, ale na susednú obec, pretože sa nezhodovali pôdorysy kostola. Chalupecký tvrdí, že môže ísť aj o najstarší kostol na Slovensku, aj keď sa o tom nehovorí. 

Tento typ kostolov sa na Slovensku vôbec nenachádza, ale bol obvyklý vo Franskej ríši, v dobe Karola Veľkého. Vtedy bolo takýchto 3 - 4 konchových kostolov pomerne veľa a všetky sa datujú do 8. - 9. storočia. Podobný pôdorys sa našiel aj v Budíne z doby Rímskej ríše. 

Čo sa týka archeologických výskumov, archeológ Javorský datoval kostol do 10. storočia. Neskôr robil výskum aj docent Slivka, ktorý došiel k iným výsledkom (12. - 13. storočie), ale výskum nerobil vnútri kostola, ale vedľa neho.

Zasvätenie kostola je veľmi staré - je zasvätený najsvätejšej trojici. Je možné, že v týchto miestach mal sídlo nejaký pustovník, možno že býval priamo vo veži. Tento kostol je u nás úplnou raritou, pretože môže ísť až do spomínaného do 8. - 9.  storočia. Každopádne je to unikát, ktorému by sa mala venovať väčšia pozornosť ako doteraz.  

Chrasť nad Hornádom je naozaj malá dedinka, akou sú tisíce iných na Slovensku. Skutočne jedinou pamiatkou je práve tento kostol. Aby to obyvatelia zdôraznili, dali si ho dokonca do erbu obce. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?